Zabawy terenowe

Geocaching- szukanie skarbów

Jeśli nie macie pomysłu co robić na zewnątrz, nie chce wam się już w nic grać, nie chcecie się szwędać bez celu, to mamy dla was fajny pomysł – aplikacja GEOCACHING.

(Nie jest to artykuł sponsorowany, aplikacja polecana z uwagi na jej walory i możliwość zachęcenia dzieci do ruchu i szukania „skarbów”)

Czym jest geocaching

Geaocahcing jest to forma gry terenowej związanej z szukaniem skrytek tzw. keszy rozmieszczonych praktycznie na całym świecie.

Jest to aplikacja darmowa, chociaż jak w większości można też wybrać wersję premium, która daje więcej możliwości. Warto wypróbować najpierw tą darmową wersję i sprawdzić czy złapiecie „bakcyla”. Aplikację pobrać można w google play.

ikona geocaching kolo a w nim flaga i czlowiek unoszacy rece

Skarby ukryte są w różnych miejscach i są różnej wielkości od mikro (np. mała karteczka umieszczona w pojemniczku wielkości małego palca) po spore pudełka czy skrzynki.

Chowane są w różnych miejscach: na murkach, w płotach, na słupach przyczepione magnesem, zawsze są maskowane i wcale nie takie proste do znalezienia – wszystko zależy od kreatywności twórcy. W skrytkach większych bywają fanty, które możesz wymienić.

Jak szukać

Po włączeniu aplikacji widzisz swoją lokalizację i lokalizację ukrytych w okolicy keszy.

mapa

Klikasz na skrytkę, którą chcesz odnaleźć, a następnie przechodzisz do jej lokalizacji.

strona aplikacji geocaching

Gdy dotrzesz na miejsce przeczytaj opis, żeby dowiedzieć się co nieco o okolicy. W opisie zawsze znajdziesz informacje o atrakcjach i historii danego miejsca, dlatego ta zabawa jest doskonała przy zwiedzaniu.

W aplikacji zobaczysz również oznaczenie stopnia trudności, określenie wielkości kesza i ewentualne wskazówki. Jeśli mimo poszukiwań, nie udaje ci się odnaleźć skarbu, warto skorzystać z drobnych podpowiedzi w aktywnościach, chociaż radość jest wiele większa bez podpowiedzi. Po znalezieniu skrytki wpisujesz się na karteczkę tzw Logbooka (dziennik) i w aplikacji klikasz zaloguj, a następnie oznaczasz znaleziona lub DNF – nie znaleziona.

Pamiętaj o dyskrecji podczas poszukiwań. Sporo osób nie wie, co wyciągacie, chętnie też to obejrzy, a nie koniecznie odłoży na to samo miejsce. Nie ujawniaj również w opisach dokładnego miejsca odnalezienia skarbu.

Jak wyglądają skrytki

Ich wygląd i kształt nie jest ściśle określony. Mogą być całkiem niepozorne. Skarby ukryte są w różnych miejscach i są różnej wielkości od mikro- mała karteczka umieszczona w pojemniczku wielkości małego palca, po spore pudełka czy skrzynki. Mogą to być woreczki przyklejone do metalowej tabliczki.

Chowane są w różnych miejscach: na murkach, w płotach, na słupach przyczepione magnesem, zawsze są maskowane i wcale nie takie proste do znalezienia – wszystko zależy od kreatywności twórcy. W skrytkach większych bywają fanty, które możesz wymienić. To co jest ukryte okazuje się później najmniej istotne, bo najciekawszy jest czas poszukiwań, obserwacji otoczenia, szukania czegoś, co nie pasuje.

skrytka w puszce mala
mini skrytka

Co warto zabrać

Koniecznie długopis, żeby wpisać się do logbooka. Jeśli szukasz większych skrytek niż mikro, najprawdopodobniej będzie coś w nich ukryte, więc warto mieć fanty na wymianę – drobne zabawki, smycz na klucze, zabawkę z jaja niespodzianki, muszelki, niektórzy wrzucają grosika na szczęście, guzik…

Wypróbujecie i koniecznie opiszcie nam swoje przeżycia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *