Inne zabawy

Jak zachęcić dzieci do zabawy na podwórku

Kilkanaście lat temu pojęcie „brak ruchu” nie było praktycznie znane. Niewiele dzieci uprawiało konkretne sporty w klubach sportowych, za to większość rozwijała swoje umiejętności na podwórku z przyjaciółmi.
Jeśli twoje dziecko nie chce wychodzić, zastanów się, co jest przyczyną.
Kreatywność może być konieczna, ale naprawdę warto!

Dzieci potrzebują wolności, czasu wolnego dla siebie, niezaplanowanego, nie ukierunkowanego. Potrzebują czasu na zabaw na podwórku


Poniżej kilka sposobów jak zachęcać i przyzwyczajać dzieci do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Przyjaciele

dzieci z klaunem
fot. Eirena

Pozwól dziecku zaprosić przyjaciół i spędźcie czas na podwórku.
Jeżeli mieszkasz w mieście, a w twoim sąsiedztwie nie znacie zbyt wielu osób, to postaraj się przełamać i zaczep rodziny z dziećmi.

Spróbuj umówić dzieci na placu zabaw, czy na podwórku. Pamiętaj, że to dobre nie tylko dla dziecka.
Jeśli będzie miało towarzysza zabaw, ty będziesz mieć więcej czasu dla siebie!

Jak już towarzystwo się pojawi, nie organizuj zbyt wielu zajęć.  Pokaż im kilka gier, żeby je rozkręcić i wycofaj się. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona. Dzieci doskonale sobie poradzą….

Obserwuj zainteresowania

Zwróć uwagę na to, co dziecko lubi robić na podwórku. To, że rodzice uwielbiają jeździć na rowerze, czy rolkach, nie musi oznaczać, że dziecko podzieli tą pasję. Możliwe, że np. obserwacja zwierząt będzie dla niego bardziej atrakcyjna. Znajdźcie coś, co sprawi radość całej rodzinie.

Kosz zabawek podwórkowych

kosz pelen zabawek rolki paletki banki

Żeby zabawa na podwórku była bardziej atrakcyjna niż telewizor, zorganizuj dzieciakom odpowiednie kosze z zabawkami. Najlepiej mieć kilka koszy i pozwolić im wybrać, który chcą ze sobą zabrać.
Przykładowo możecie w nie włożyć:

 • przyrządy do robienia baniek
 • pistolety na wodę
 • skakankę krótką, skakankę długą
 • gumę do skakania
 • kredy do rysowania
 • piłkę nożną
 • piłeczki kauczukowe
 • kapsle
 • paletki do badmintona
 • bumerang
 • deskorolkę
 • rolki

wszystko, co dziecko lubi i mogłoby to zachęcić je do aktywnej zabawy. Gdy dzieci będą chciały wymienić jeden koszyk na drugi z radością posprzątają po sobie wcześniej używane sprzęty, żeby tylko dostać „nowe” zabawki.
Jeśli dziecko jest wyjątkowo oporne i zaabsorbowane zabawkami w domu, spróbuj zabrać jego ulubione zabawki na podwórko. Niech się pobawi na świeżym powietrzu. Na zewnątrz jest sporo „rozpraszaczy” i prędzej czy później zainteresuje się czymś innym.

Słoik aktywności

kufel z karteczkami

Na początek można dla dzieci zrobić słoik z karteczkami, na których będą zapisane zabawy. Dzieci losują kartkę z zabawą i się w nią bawią. Przydatne jest to zwłaszcza przy zabawach z nowo poznanymi dziećmi lub w momentach „kryzysu”. Zaangażowanie dorosłych prawie żadne, a dla dzieci atrakcja.

Nie zakazuj zbyt wiele

Nie krzycz głośno! Nie chodź po trawniku! Nie ubrudź się! Nie niszcz kwiatów! Weź komórkę, żebym mogła w każdej chwili zadzwonić!

Ludzie! Jak tu się zrelaksować?! Niech krzyczą, w pewnym momencie się im znudzi i przestaną! Dzieci potrzebują trochę wolności i przestrzeni.

Nie ubieraj ich w piękne drogie ciuszki na podwórko. Co z tego, że będą ładne, jak będą musiały ciągle uważać. Dajcie im stare ubrania, żeby mogły je ubrudzić i zniszczyć. One idą się bawić! Pozwól im rzucać kamienie do kałuży, siedzieć na trzepaku, wchodzić na drzewo, turlać się po trawie. Nie wyciągaj ich z błota, niech się pochlapią od czasu do czasu. Pozwól dziecku dotykać robaki, glisty, biedronki, ślimaki nawet, jeśli sam się ich brzydzisz.

Rodzina na podwórku

dziecko z mama

Dawaj dzieciom dobry przykład. Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu znaleźć czas na wspólne zabawy na podwórku.

Ważne jest, aby ten czas sprawiał wszystkim radość. Pamiętaj, żeby dostosować atrakcje do wieku dziecka. Pokazuj dziecku, co je otacza i opowiadaj o przyrodzie i zwierzętach. Moja babcia, żeby zachęcić mnie do spacerów jesienią, kiedy pogoda była niezbyt przyjemna, zabierała na spacer kawałek szmatki i szliśmy szukać żabek, żeby ubrać je na zimę. Oczywiście nigdy nie udało mi się złapać o tej porze żaby, ani tym bardziej jej ubrać, ale poczucie misji było. Do tej pory wspominam to z uśmiechem 🙂

Zachęcaj do pomocy w ogródku

lopatka w ziemii
fot

Ogród to dobre miejsce do obserwacji przyrody. Wydziel dziecku mały kawałek ogródka, pozwól zdecydować, co tam posadzi i daj mu własny sprzęt. Nawet, jeśli zainteresowanie będzie chwilowe, a regularnie zachęcisz do podlania, innym razem do wyrwania chwastów na małej przestrzeni zaszczepisz dziecku zainteresowanie tematem.

Ogranicz dostęp do mediów

telefon
fot. TeroVesalainen

Ustalcie wspólnie maksymalny dozwolony limit czasu, który dziecko może spędzić z telefonem, komputerem, czy telewizorem. Wszystko jest dobre z umiarem. Początki najprawdopodobniej będą ciężkie, ale przy konsekwencji dobry efekt murowany. Dziecko nauczy się samodyscypliny. Bez mediów będzie szukało zajęć i wtedy najlepiej pokazać mu podwórko!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *