Zabawy terenowe,  Zadania - wyzwania

Piracka zabawa – AHOJ

Wakacje sprzyjają zabawom o tematyce morskiej. Dzieci chętnie bawią się w piratów zarówno na przyjęciach urodzinowych, jak i podczas biegania po ogrodzie. Przygotowaliśmy dla was spis wypróbowanych zabaw i zadań. Warto wcześniej zadbać o dekoracje lub odpowiednie stroje. Zdecydowanie poprawiają one nastrój i wprowadzają ciekawy klimat do zabawy.

Wcześniej przygotowaliśmy mapę otoczenia, na której oznaczone były punkty z zadaniami. Ostatni punkt był miejscem ukrycia skarbu – słoiczka ze słodyczami.

1. Pirackie kalambury.  Piraci muszą rozumieć się bez słów! Często w jednej załodze pływają osoby różnych narodowości, poza tym żeby byli skuteczni muszą świetnie współpracować Podczas zabawy w kalambury sprawdzicie czy nadajecie się do tej samej załogi. Możecie wybierać, czy będziecie rysować, czy raczej pokazywać hasła.

Jeśli wybierzecie rysowanie odgadniętego hasła, spróbujcie rysować je na dużej wspólnej kartce. Gdy każdy będzie tam umieszczał swoje dzieło, powstanie z tego wielki obraz piracki.

Przykładowe hasła: lornetka, skarb, wyspa, morze, statek, armata, opaska na oko, papuga, hak, strach, mapa, kompas, skrzynia z monetami, ośmiornica, burza, rekin, fala, palma, ster, żagle, miecz, butla z listem, kotwica, rum

2. Tajna wiadomość. Jedna osoba staje po jednej stronie podwórka, druga osoba po drugiej stronie podwórka. Pomiędzy nimi na środku staje grupa pozostałych dzieci. Pierwsza osoba dostaje wiadomość, którą musi przekazać osobie naprzeciwko. Dzieci krzyczą tak głośno żeby do drugiej osoby wiadomość nie dotarła.

3. Przeciąganie liny.

4. Podróż statkiem.  Każdy pirat dostaje swój statek –gazeta. Staje na niej i przesuwając się z nią musi dopłynąć do wyznaczonego brzegu. Kto zejdzie z gazety. Ląduje w morzu i kończy zabawę.

5. Łowienie rybek na magnesy lub haczyki ( można wykonać też samodzielnie

6. Pirat musi dobrze znosić sztorm i bujanie. Obok stoi kamień , a na nim deska. Spróbuj się na niej utrzymać kilka sekund balansując.

7. Zatapianie statków. Strzelanie kamieniem do puszek lub pistoletami typu NERF (na wodę lub naboje)do plastikowych kubeczków.

8. Pirat musi być spostrzegawczy. Kładziesz na stół różne przedmioty. Pirat musi się im przypatrzyć, następnie na komendę odwraca się i zamyka oczy. W tym momencie 1 przedmiot jest chowany i pirat musi odgadnąć który. Jeśli odgadnie, kolejny pirat przechodzi test.

dzieci przebrane za piratów

9. Przenoszenie wody. Dzieci dzielimy na 2 drużyny. Każda drużyna ustawia się gęsiego. Przed dziećmi stawiamy wiadro z wodą  (przed każdą drużyną osobne)  w odległości 50 m od dzieci ustawione są wiadra puste (statek). Piraci dostają do ręki kubek. Ich zadaniem jest jak najszybciej przetransportować wodę na statek.

10. Ostrzał wyspy. Zabawa na lato. Dzieci dzielimy na 2 drużyny. Rysujemy kredą 2 wyspy – na tyle duże, żeby pomieściły grupy.

Każda drużyna dostaje balonowe bomby wodne. Po 2 na osobę. Zadaniem każdej z drużyn jest ostrzelać wyspę przeciwnika, jednocześnie łapiąc bomby lecące na ich wyspę. Ostrzał zaczyna się w jednym czasie na komendę. BITWA!!

11. Ostrzał z armaty. Na chodniku rysujecie 2 duże statki. Dzielimy uczestników na 2 grupy. Każda grupa strzela z wyznaczonej odległości w statek grupy przeciwników. Wygrywa grupa. Której statek jest mniej mokry.

12. Pirat musi czasem sam zdobyć pożywienie i jest gotowy pokonać wiele przeszkód, żeby coś zjeść. Musicie wyłowić bez pomocy rąk jabłko pływające w misce. Powodzenia!

13. Każdy pirat musi mieć swój statek. Musicie zrobić z papieru swoje okręty

14. Łowienie na fali. Na koc kładziecie kulkę lub mały kamyk i rolkę po papierze. Wszyscy bierzecie w ręce krawędzie koca i machacie nim delikatnie tak, aby kulka przeleciała przez rurkę.

15. Wspinaczka na maszt. Wspinaczka na drzewo.

16. Zdobienie kamieni. Na kamieniach namalujcie farbami lub starymi lakierami do paznokci przedmioty kojarzące się z morzem i przygodą. Wykorzystacie je do kolejnego zadania. Mogą to być przedmioty wymienione na początku strony w punkcie kalambury.

17. Opowiadanie pirackich historii. Wylosujcie po 5 kamieni z woreczka (te, które przygotowaliście wcześniej) i opowiedzcie mini historyjkę używając wylosowanych wyrazów.

18. Łańcuch słowny.  Zaczynamy od zdania: Wyruszam w długi rejs i paskuję do kufra swoją piracką czapkę. Kolejne dziecko dodaje do zdania 1 wyraz. Drugie dziecko powtarza zdanie wraz z wyrazem wskazanym przez pierwszą osobę i dodaje swój wyraz itd…

Jeśli planujecie szukanie skarbów z trasą warto wykorzystać

yarrmaps.com Można wydrukować i w drogę…

Warto urozmaicić zabawy piosenkami morskimi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *