kolo piwko na przeciwko
Inne zabawy

Piwko na przeciwko

Piwko na przeciwko, jasne piwko, wojna. Gra znana pod różnymi nazwami. Klasyka wśród gier podwórkowych z dawnych czasów. Koniecznie wypróbujcie!

Na ziemi należy narysować duże koło i podzielić je na tyle równych części, ile jest graczy. Najlepiej gra się na ziemi, bo linie można łatwo wymazać i narysować nowe. Na betonie jest to również możliwe, jednak linie malowane kredą nie ścierają się całkowicie.                                                                             kolo narysowane kresa

W środku koła rysujemy małe koło, na którym zapisujemy nazwy wybranych państw. Tego pola nie odbieramy nikomu. Jest to pole informacyjne, żeby zapamiętać, kto jakie państwo wybrał.

Osoba rozpoczynająca grę wypowiada słowa „Wywołuję na przeciwko czerwone piwko, zielone piwko, czekolada, marmolada wypowiadam wojnę……” wybiera tu nazwę państwa, z którym chce współzawodniczyć. Wyrzuca w tym momencie patyk jak najdalej Wszyscy się rozbiegają..

kolo i dzieci w srodku

Osoba wywołana ma za zadanie pobiec po patyk. Gdy go już złapie, krzyczy STOP. Wszyscy muszą się zatrzymać.

mierzenie odległości

Osoba z patykiem wybiera osobę, do której będzie podchodzić. Musi określić odległość dzielącą ją od wybranej osoby. Jej zadaniem jest teraz podejść tak blisko, żeby dotknąć wybraną osobę patykiem. Do wyboru są następujące kroki:  kroki słoniowe -największe jakie potrafi zrobić  parasolki -pełne obroty tip-topy – najmniejsze kroki, palec jednej stopy musi dotykać pięty drugiej stopy żabki– skoki ze złączonymi stopami. Zupełnie jak w zabawie Pan Sobieski (obejrzyj film)

Jeśli po wykonaniu wszystkich zapowiedzianych kroków, uda się dotknąć patykiem osobę, do której się zmierza – odbiera się jej terytorium. Jeśli nie uda się jej dotknąć, to ta osoba odbiera terytorium osobie, która próbowała do niej podejść.

Odbieranie terytorium. Na granicy swojego państwa stajesz w rozkroku z wyprostowanymi kolanami – nie jest to proste- rysujesz jak największy łuk na odbieranym terytorium. Ten łuk to odebrany kawałek Państwa. Jest teraz twoje!

kolo narysowane kresa

Osoba, która straciła terytorium jest kolejną osobą wywołującą. Grę wygrywa ten, kto zajmie wszystkie terytoria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *